Listy życiowe

10 czerwca, 2012

Lista życiowa – Polska

Obserwacji każdego nowego gatunku towarzyszy dreszczyk emocji.

Do 9 czerwca 2012 roku widziałem w Polsce 265 gatunki ptaków. Wśród nich jest sześć tzw. gatunków komisyjnych (ich obserwacja podlega weryfikacji przez Komisję Faunistyczną): – czapelka złotawa (Łąki pod Modlinem w 2006 roku), czajka towarzyska (Mozolice Duże w 2010 roku), rybitwa krótkodzioba (Siemianówka w 2011 roku), bernikla rdzawoszyja (PN Ujście Warty w 2011 roku – jedna z ostatnich weryfikowanych obserwacji – gatunek zdjęty z listy KF), sieweczka morska (Dolina Środkowej Wisły podczas Rajdu Ptasiarzy w 2012 roku – w trakcie weryfikacji), gadożer (Hajnówka w 2012 roku – w trakcie weryfikacji)

Lista życiowa – Polska

Poniższa mapka prezentuje miejsca pierwszych obserwacji poszczególnych gatunków w Polsce od 244 na liście. W podpisach punktów znajdują się linki do opisów okoliczności obserwacji.


Pokaż Lista życiowa na większej mapie

Lista życiowa – Palearktyka Wschodnia

Lista dla Palearktyki Wschodniej w dużej mierze pokrywa się z listą życiową dla Polski gdyż jak do tej pory większość obserwacji prowadziłem w kraju. Pierwsze poważniejsze rozszerzenie listy miało miejsce podczas stypendium w Rennes we francuskim regionie Bretanii (wiosna, lato 2005). Jednak najwięcej obserwacji nowych dla mnie gatunków przyniosła wycieczka do Hiszpanii w lutym 2009 roku. Kolejne dodatkowe gatunki dopisałem podczas wyjazdu na Ukrainę na Krym z Klubem Horyzonty

Lista życiowa – Palearktyka Wschodnia

Lista Krym

Lista życiowa – Świat

Ptaki widziane poza Europą pochodzą ja dotąd jedynie z wyjazdu do Nepalu na trekking dookoła Annapurny. Wyjazd nie był nastawiony typowo na ptaki, obserwacje czyniłem niejako przy okazji. Rozpoznałem w sumie 59 gatunków, w tym kilka znanych mi z Europy. Jedną z najciekawszych obserwacji były dwa ułary tybetańskie (Tetraogallus tibetanus), widziane podczas przekraczania wysoko położonej przełęczy Thorong La (Thorung La). W wyższych patiach dolin pięknie szybowały również orłosępy. Obydwu obserwacjom towarzyszyły zapierające dech w piersiach widoki na ośnieżone szczyty Himalajów.

Lista Nepal

Komentarze są zamknięte