Biblioteczka
Poniżej zamieszczam listę ciekawych pozycji z mojej ptasiej biblioteczki, z krótkim opisem.
The Sound Approach to Birding
Autor: Mark Constantine
Pozycja, którą powinien przeczytać każdy, kto interesuje się ptakami. Otwiera uszy na świat ptasich dźwięków. Krok po kroku autorzy odkrywają tajniki odróżniania gatunków po głosach, podpowiadają na co zwracać uwagę przy identyfikacji. Oswajają czytelnika z sonogramami – graficzną reprezentacją tego co słyszymy, pozwalającą odejść od nieprecyzyjnego zapisu fonetycznego. Do książki dołączone są 2 płyty CD z 200 nagraniami ilustrującymi poszczególne informacje.
Shorebirds. An Illustrated Behavioural Ecology
Autorzy: Jan van de Kam, Bruno Ens, Theunis Piersma, Leo Zwarts
Książka o zachowaniach ptaków wybrzeży morskich, prezentująca wyniki badań dotyczących migracji, zdobywania pokarmu i lęgów. Autorzy pod lupę wzięli gatunki związane z równinami pływowymi Morza Wattów. Piękne zdjęcia – portrety oraz ptaki w środowisku – oraz zgrabne ilustracje w połączeniu z dużym formatem czynią tę raczej naukową książkę przystępną dla każdego czytelnika. Duże wrażenie robi lista wykorzystanej literatury, która obejmuje ponad 900 pozycji (z czego około 200 napisanych przez autorów książki)
a
Bird Nestes and Construction Behaviour
Autor: Mike Hansell
Książka prezentująca przegląd informacji na temat ptasich gniazd oraz zachowań obserwowanych podczas ich budowy. Na potrzeby książki autor zbudował bazę danych o kilkuset gniazdach, opisując je według szeregu kryteriów. Ta baza pozwoliła mu dokonać klasyfikacji gniazd pod względem np. kształtu, miejsca i rodzaju mocowania, oraz opisać strukturę gniazda i częstotliwość wykorzystywania poszczególnych materiałów. Ta charakterystyka poszczególnych rodzajów gniazd obok analizy literatury pozwoliła na opis i próbę wyjaśnienia zachowań związanych z budową różnego rodzaju struktur przez ptaki (np. ewolucji gniazd i jej roli w specjacji, doborze płciowym u altanników, wykorzystywaniu narzędzi). Tam gdzie to tylko możliwe autor sięga do swojego bogatego doświadczenia związanego z wytworami innych grup zwierząt, szukając podobieństw i różnic.
Shorebirds of the Northern Hemisphere
Autor: Richard Chandler
W książce zaprezentowano przegląd 135 gatunków ptaków wybrzeży morskich występujących na Półkuli Północnej – zarówno tych lęgowych jak i przelotnych i zimujących. Rzeczowy wstęp wprowadza w tajniki rozpoznawania tej grupy ptaków, opisując m.in.: szaty i ogólny przebieg pierzenia, sposoby zdobywania pokarmu. Jest to przewodnik fotograficzny, świetne zdjęcia wykonał autor książki. Prezentują one ptaki różnej płci i w różnym wieku oraz w różnych szatach. Tekst zawiera cenne wskazówki pomocne przy identyfikacji.
a
Speciation and Biogeography of Birds
Autor: Ian Newton
Pokaźnych rozmiarów (350 stron) książka, której autor w sposób przystępny dla każdego czytelnika przedstawia wiedzę z zakresu formowania się gatunków oraz czynników wpływających na obecne geograficzne rozmieszczenie ptaków. Prezentowane informacje opierają się m.in. na wynikach badań molekularnych i paleontologicznych oraz najnowszych ustaleniach dotyczących historii Ziemi. Książka ma przyjemną oprawę graficzną, z dużą liczbą rysunków i tabel ilustrujących prezentowane informacje. Uzyskała tytuł książki roku 2004 w konkursie British Birds i BTO.
a
Bird Migration
Autor: Ian Newton
Książka na prawie 600 stronach przedstawia kompleksowy przegląd zagadnień związanych z ptasimi migracjami. Między innymi z uwagi na format (A5) oraz mocne oparcie wywodu w wynikach badań, ma ona formę bardziej popularnonaukową niż atlasową. Z pewnością jednak nie jest napisana w suchym akademickim stylu. Poszczególne rozdziały, a jest ich w sumie 25, traktują m.in. o badaniach migracji, wpływie warunków atmosferycznych, prędkości, czasie i nawigacji w podróży oraz różnicach geograficznych i ostatnich zmianach w zachowaniach migracyjnych. Każdy rozdział jest bogato ilustrowany zarówno rysunkami, wykresami oraz schematami jak również zdjęciami nawiązującymi do tekstu, których w sumie jest ponad 200. Pewną wadą książki jest to, iż autor przyjmuje punkt widzenia brytyjskiego czytelnika.