Archiwum

Archiwum dla ‘metadane’ Kategoria

Aktualizacja list życiowych

10 czerwca, 2012 Brak komentarzy

Zaktualizowałem stronę poświęconą listom życiowym. W zasadzie zmiany zaszły na każdym poziomie geograficznym. W Polsce od ostatnie aktualizacji w 2010 roku poczyniłem kilkanaście ciekawych i przynoszących wiele emocji obserwacji. Wystarczy wymienić rybitwe krótkodziobą, żołnę, kraskę czy też gadożera.

Listę obejmującą Palearktykę Wschodnią poszerzyły obserwacje poczynione podczas wyjazdu na Krym z Klubem Horyzonty (na razie ujętę w osobnym pliku). W sumie uczestnicy wyprawy widzieli 155 gatunków ptaków. Kilkadziesiąt z nich widziałem pierwszy raz w życiu.

Na liście światowej pojawiły się pierwsze gatunki związane z wyprawą do Nepalu na trekking dookoła Annapurny. Wyjazd nie był nastawiony typowo na ptaki, obserwacje czyniłem niejako przy okazji. Rozpoznałem w sumie 59 gatunków, w tym kilka znanych mi z Europy. Jedną z najciekawszych obserwacji były dwa ułary tybetańskie (Tetraogallus tibetanus), widziane podczas przekraczania wysoko położonej przełęczy Thorong La (Thorung La). W wyższych partiach dolin pięknie szybowały również orłosępy. Obydwu obserwacjom towarzyszyły zapierające dech w piersiach widoki na ośnieżone szczyty Himalajów.

Ułary Himalajskie na Thorung La

Ułary Himalajskie na Thorung La

Kategorie:Blog, metadane Tagi:

Mapka kompleksów stawów w Dolinie Wieprza

5 października, 2011 2 komentarze

Poniżej zamieszczam mapkę miejsc odwiedzonych przeze mnie podczas mojego ostatniego wypadu w Dolinę Wieprza (oraz kilka innych).


Pokaż Stawy w dolinie Wieprza na większej mapie

Mapka okolic Siemianówki

15 września, 2011 3 komentarze

Zanim skończę opisywać co można zobaczyć na Siemianówce, gdzie warto się wybrać i kiedy najlepiej obserwować, przedstawiam mapkę poglądową okolic zbiornika. Trasy na północnym-zachodzie podaje za avestom – jeszcze tam nie byłem.


Pokaż Siemianówka na większej mapie

Kategorie:Blog, metadane Tagi:,

Obserwacje ptaków na Krymie

13 września, 2011 Brak komentarzy

W drugiej połowie sierpnia byłem na zorganizowanej przez biuro podróży „Horyzonty” wyprawie przyrodniczej na Krym. Zanim na blogu pojawi się relacja z wycieczki, załączam jako przedsmak pełną listę obserwowanych tam gatunków:

lista obserwacji – Krym

Kategorie:Blog, metadane Tagi:

Kontrola nad blogiem odzyskana

4 lipca, 2011 Brak komentarzy

Nigdy więcej próby upgradu bez backup plików na serwerze. Dobrze, że backup bazy danych zrobiłem. Wkrótce pojawią się nowe wpisy. A działo się dużo!

Kategorie:Blog, metadane Tagi: