Home > Blog, obserwacje > Ptasie eldorado (Stawy w Dolinie Bzury, 8.10.2017)

Ptasie eldorado (Stawy w Dolinie Bzury, 8.10.2017)

8 października, 2017 Zostaw komentarz Idź do komentarzy

W niedziele wybraliśmy się z Kamilem i Łukaszem w Dolinę Bzury. Dzień rozkręcał się powoli. Do południa pochmurno i deszczowo. Kurtki z każdą chwilą coraz bardziej mokre, szkła zachodzą parą. Obserwacje rozpoczęliśmy od stawów w Borowie. Na polach przy drodze gruntowej żerowało pokaźne stadko potrzeszczy. Na dużym stawie w stadzie ponad 1 500 kaczek dominuje krzyżówka (1 400), towarzyszą jej cyraneczki, krakwy, świstuny (po około 30) oraz 4 rożeńce. Na małych stawach przy dworku odzywające się wąsatki i remizy.

Stawy Borów 1#, Stawy Borów 2#

Przejeżdżamy na Psary. Tutaj spuszczony duży staw przy drodze a na nim zapowiedz tego co czekać nas będzie po południu. W siąpiącym deszczu przeglądamy stado ponad dwóch tysięcy siewek. Najliczniejsze są czajki (około 1900), liczne bataliony (~80) i kszyki (~70). Ich policzenie nastręcza nam pewnych trudności. Obserwujemy siewnice, sieweczki obrożne, rycyki, biegusy zmienne i malutkie, brodżce śniade i pojedynczego łęczaka. Humory dopisują, a deszcz powoli ustępuje drobnej mżawce.

Stawy Psary

Posilamy się na stacji benzynowej w Walewicach. Wypogadza się, zaczynają lecieć wróblaki. Widzimy stadka po kilkadziesiąt gęsi zmierzające w kierunku stawów w Walewicach. Spieszymy się, by nie ubiegli nas myśliwi. Podchodzimy od wschodu, 200-300 metrów drogą z betonowych płyt. W krzakach pełno drobnicy, lecą zięby, sikory, mysikróliki. Nad polami i łąkami przelot świergotków i trznadli. Słyszymy pojedynczą pokrzywnicę oraz pięć lerek. Ze stawu dochodzi gwar tysięcy gęsi. Decydujemy się przejść do kolejnego wejścia, aby ptaków nie spłoszyć. Niestety bielik niewiele robi sobie z naszego planu, wzbijając w górę setki gęsi, właśnie kiedy instalujemy się w bezpiecznej odległości na wale. W większości spuszczony staw przyciąga zarówno gęsi, jak i siewki. Dolatują dwie bernikle białolice, będziemy je widywać jeszcze kilkakrotnie w locie i na innych stawach. W sumie policzyliśmy na stawach około 2000 gęsi. Siewki też dopisały. Niezapomniany widok żerujących w dwóch stadkach brodźców śniadych (w sumie około 60), 10 kwokaczy, w sumie ponad 100 biegusów zmiennych (w tym jeden z nieodczytaną kolorową obrączką) oraz 10 siewnic (część na pozostałych stawach) i pięć rycyków. Nadchodzi krótkie załamanie pogody a z nim sokół wędrowny i kobuz męczące siewki. W oddali, nad zachodnimi stawami dostrzegamy ogromne stado czajek. Szacujemy je na około 4 500 osobników. W drodze powrotnej do samochodu widzimy jeszcze przelatujące dwa dorosłe bociany czarne. Szybki obchód zachodnich stawów pozwala odnaleźć jeszcze trzy młode bociany czarne (jeden z kolorową obrączką). Dopisujemy także 4 zauszniki i perkoza rdzawoszyjego na największym stawie oraz 12 biegusów malutkich i 14 sieweczek obrożnych na położonym najbardziej na zachód spuszczonym stawie. Na niebie i stawach nieprzerwanie duży ruch. Stwierdzamy, że musimy tutaj koniecznie wrócić w tygodniu.

Stawy Walewice

Wyjazd zamykamy obserwacjami na Rydwanie i Okręcie. Świeci piękne słońce. Na stawach ptasi standard.

Staw RydwanStaw Okręt

Szczegóły obserwacji w poszczególnych lokalizacjach można prześledzić w podlinkowanych raportach eBird. Niestety dostępne tylko po angielsku.

 

Kategorie:Blog, obserwacje Tagi:
  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków


jeden + = 7