Home > Blog, metadane > Aktualizacja list życiowych

Aktualizacja list życiowych

Zaktualizowałem stronę poświęconą listom życiowym. W zasadzie zmiany zaszły na każdym poziomie geograficznym. W Polsce od ostatnie aktualizacji w 2010 roku poczyniłem kilkanaście ciekawych i przynoszących wiele emocji obserwacji. Wystarczy wymienić rybitwe krótkodziobą, żołnę, kraskę czy też gadożera.

Listę obejmującą Palearktykę Wschodnią poszerzyły obserwacje poczynione podczas wyjazdu na Krym z Klubem Horyzonty (na razie ujętę w osobnym pliku). W sumie uczestnicy wyprawy widzieli 155 gatunków ptaków. Kilkadziesiąt z nich widziałem pierwszy raz w życiu.

Na liście światowej pojawiły się pierwsze gatunki związane z wyprawą do Nepalu na trekking dookoła Annapurny. Wyjazd nie był nastawiony typowo na ptaki, obserwacje czyniłem niejako przy okazji. Rozpoznałem w sumie 59 gatunków, w tym kilka znanych mi z Europy. Jedną z najciekawszych obserwacji były dwa ułary tybetańskie (Tetraogallus tibetanus), widziane podczas przekraczania wysoko położonej przełęczy Thorong La (Thorung La). W wyższych partiach dolin pięknie szybowały również orłosępy. Obydwu obserwacjom towarzyszyły zapierające dech w piersiach widoki na ośnieżone szczyty Himalajów.

Ułary Himalajskie na Thorung La

Ułary Himalajskie na Thorung La

Kategorie:Blog, metadane Tagi:
  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków


8 − sześć =