Home > Blog, obserwacje > (5 IX) Okolice Nowego Dworu Maz., Stawy Raszyńskie

(5 IX) Okolice Nowego Dworu Maz., Stawy Raszyńskie

Dzisiaj odbyłem wspólnie z Witkiem i Asią objazd kilku miejsc w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego. Następnie przejechaliśmy na Stawy Raszyńskie. Pogodę mieliśmy przez cały czas słoneczną. Warunki do obserwacji bardzo dobre – choć często pod słońce.

Pierwszym punktem obserwacyjnym był most na Wiśle w Nowym Dworze. Poziom wody w rzece był na tyle wysoki, że pozalewało wszystkie łachy i piaszczyste brzegi. Na obserwacje siewek nie było dużych szans. Widzieliśmy jedynie krzyżówki, śmieszki, piskliwca oraz pliszkę siwą.

Po kilku minutach pojechaliśmy dalej do Modlina aby popatrzeć na łąki koło Pomiechówka. Obserwowaliśmy z nasypu koło przejazdu kolejowego, niestety pod słońce. Duży część łąk jest pokryta wodą. Nad jej taflą i w trzcinach uwijały się dymówki i oknówki. Przeleciały 2 czaple siwe. Z kaczek widzieliśmy tylko krzyżówki oraz świstuna w szacie spoczynkowej. Do tego kilkadziesiąt łysek.

Spacer po Stawach Raszyńskich zajął nam około 2 godzin. Rozpoczęliśmy od wieży nad Stawem Falęckim. Widzieliśmy co najmniej 5 perkozków – w szatach godowych i spoczynkowych/ młodocianych oraz 2 perkozy dwuczube. Poza tym po stawie pływały 3 łabędzie nieme, krzyżówki, czernice oraz pojedyncza gęgawa. Z alei jesionowej odzywał się jesiennie kowalik. Na Parkowym Górnym i Parkowym Dolnym mieliśmy dodatkowo młode i dorosłe kokoszki wodne oraz 2 czaple siwe. Najciekawsze okazały się jednak Stawy Rozgrodzony i Raszyński. Do kaczek mogliśmy dopisać samca płaskonosa w szacie spoczynkowej oraz kilka samców i samic głowienki. Wysoko na tle błękitnego nieba kołowały 2 błotniaki stawowe (samice/ młode) oraz krogulec. Na Puchalskim większe skupisko mew – prawie wyłącznie śmieszki ale oznaczyliśmy również mewę srebrzystą i białogłową.

Poza tym w kilku miejscach słyszeliśmy jesienne głosy Phylloscopus-ów oraz bogatek i modraszek.

Kategorie:Blog, obserwacje Tagi:,
  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków


osiem × = 32