Home > mazowsze, Miejsca > Stawy w Jaktorowie

Stawy w Jaktorowie

Informacje ogólne

Stawy w Jaktorowie leżą w gminie Jaktorów. Są własnością Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Funkcjonuje na nich Rybacka Stacja Doświadczalna Łąki Jaktorowskie, którą opiekuje się Instytut Ichtiologii i Rybactwa. Na stawy formalnie obowiązuje zakaz wstępu. Koniecznie powiadommy pracowników stawów o naszej wizycie.

Co?

Na przelotach pojawiają się na stawach gęsi i kaczki. Jesienią można spotkać do kliku rybołowów, bielika, myszołowy. Spuszczone stawy przyciągają ptaki bekasowate, żerujące na połaciach odsłoniętego błota. Obok kormoranów trafiają się kormorany małe. Na poniższej liście znalazły się najciekawsze gatunki notowane na stawach:

 • gęsi: gęgawy, białoczelne, zbożowe, bernikle białolice (rzadko),
 • bekasowate: biegusy zmienne, malutkie, krzywodziobe, brodzce śniade, piskliwe, krwawodzioby, bataliony, łęczaki, kszyki, rycyki, kwokacze,
 • sieweczki: rzeczne i obrożne,
 • kaczki: głowienki, płaskonosy, cyranki, rożeńce, świstuny, krakwy, gągoły,
 • kormorany oraz rzadko kormorany małe,
 • czaple: siwe, białe, rzadkie nadobne, sporadycznie purpurowe,
 • perkozy: dwuczube, rdzawoszyje, perkozki
 • rybitwy: rodzaj Chlidonias rzadko wielkodziobe
 • drapieżne: błotniaki stawowe, jastrzębie, krogulce, myszołowy, rybołowy, bieliki, trzmielojady, kobuzy,
 • brzęczki, rokitniczki, trzciniaki, trzcinniczki,
 • bąki, pokląskwy, kukułki, remizy, mewy małe.

Gdzie?

Interaktywna mapa obszaru

Pokaż Stawy w Jaktorowie na większej mapie
Stawy znajdują się około 50 km od Warszawy na południowy-wschód przy trasie kolejowej na Łódź. Dojechać na miejsce można pociągiem lub samochodem. Podróżując z Warszawy samochodem kierujemy się na Żyrardów drogą krajową 719. Po minięciu świateł drogowych w Jaktorowie i przejechaniu około 0,5 km skręcamy w prawo w drogę prowadzącą przez tory kolejowe. Jedziemy około 1,5 km aż do tablicy wskazującej drogę na stawy. Tam skręcamy w prawo na gruntową drogę wyłożoną betonowymi płytami. Po dalszych 500 metrach dojeżdżamy do zabudowań gospodarstwa rybnego. Pociągiem osobowym z Warszawy jedziemy w kierunku na Łódź/ Skierniewice/ Żyrardów do stacji Jaktorów. Po opuszczeniu pociągu kierujemy się do przodu stacji a następnie drogą przekraczającą tory w prawo. Dalej drogę pokonujemy pieszo zgodnie z opisem dla zmotoryzowanych.

Dojazd z Warszawy (do skrętu z 719)

Na miejscu zgłaszamy pracownikom chęć poobserwowania ptaków. Po stawach poruszamy się groblami. Szpaler drzew na horyzoncie wskazuje granicę stawów, do której przylegają pola i łąki ciągnące się aż do Stawów w Kraśniczej Woli. Na stawy w zachodniej części kompleksu można się dostać korzystając z mostku, który tworzy duża rura.

Kiedy?

Stawy najciekawsze są wiosną oraz jesienią kiedy zatrzymują się na nich ptaki na przelotach. Spuszczone stawy przyciągają ptaki siewkowe.

Źródła:

Wybierając się na stawy w Jaktorowie warto odwiedzić pobliskie Stawy w Kraśniczej Woli oraz przylegające do nich od zachodu pola i łąki.

Kategorie:mazowsze, Miejsca Tagi:
 1. hanaber
  Marzec 8th, 2010 at 17:28 | #1

  Witam,
  mama pytanie, skąd informacja, że stawy Jaktorowskie objęte są ochroną jako Natura 2000? Może powinny zostać zaproponowane, lae jak dotąd nie są w Naturze 2000.

 2. orni
  Marzec 8th, 2010 at 17:46 | #2

  Informacja ta jest wynikiem mojej złej interpretacji pewnych wypowiedzi udzielonych na forum przyroda. Muszę mieć niestety dostęp do komputera w domu żeby ją poprawić. Natomiast niezależnie czy jest to obszar Natura 2000 czy też nie, na pewno jest teraz warty odwiedzenia. Za 2 lata przetnie go autostrada.

  Pozdrawiam,

 3. hanaber
  Marzec 15th, 2010 at 18:15 | #3

  Witam, dziękuję za odpowiedź.
  Nie wiem, jak napisać bezpośrednio do Pana, więc piszę w formie komentarza. W ramach pracy przygotowuję opis przyrodniczy gminy Jaktorów, pana blog znalazłam właśnie przy tej okazji. Informacje, zwłaszcza opisy występujących gatunków, są dla mnie bardzo cenne, bo sama nie mam możliwości całorocznej obserwacji, i znajomość ptaków jeszcze nie ta (chociaż się uczę). Mam pytanie: czy mogę wykorzystać zawarte w Pana blogu informacje w opracowaniu dla gminy? Oczywiście z podaniem źródła. Warto by było uświadomić władze gminne, jak cenny, pod względem przyrodniczym, obszar znajduje się w granicach Jaktorowa. Liczę, że opisy obserwacji są wiarygodne. Pozdrawiam i proszę o współpracę.

 1. Brak jeszcze trackbacków


+ 6 = siedem