Stawy w Kraśniczej Woli
Informacje ogólne
Stawy w Kraśniczej Woli leżą na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki. Właścicielem terenu jest Nadleśnictwo Chojnów. Od kilku lat jest to obszar, na którym Towarzystwo Bocian prowadzi prace mające na celu odtworzenie i zachowanie jego walorów dla gniazdujących i przelotnych ptaków. Do stawów przylegają pola, które wiosną i jesienią stanowią miejsce odpoczynku dla przelatujących ptaków wędrownych.
Co?
Stawy są miejscem bytowania szeregu gatunków kaczek. Gniazdują na nich m.in. gęgawy oraz perkozy rdzawoszyje. Kiedyś funkcjonowały tu również kolonie śmieszek i zauszników, lecz zniknęły wraz z postępującą degradacją terenu. Na pobliskich polach (po stronie zachodniej) podczas przelotów zatrzymują się liczne stada gęsi, czajek i siewek złotych.
Poniższa lista zawiera najciekawsze gatunki widywane na stawach:
- przegląd kaczek: głowienki (lęgowe), krzyżówki, czernice, rożeńce, cyranki, świstuny, cyraneczki, płaskonosy, krakwy…
- gęsi: gęgawy (lęgowe), białoczelne, zbożowe,
- rybitwy: białowąse, czarne,
- perkozy: rdzawoszyje (lęgowe), perkozki,
- chruściele: wodniki, zielonki,
- żurawiowate: czaple siwe i białe, bąki, żurawie, łyski,
- mewy: śmieszki,
- ptaki drapieżne: błotniaki stawowe, myszołowy, trzmielojady, kobczyki na przelotach, rzadko bieliki, pustułki,
- bociany: białe i czarne,
- bekasowate: łęczaki, kwokacze, kszyki, krawawodzioby, samotniki, brodzce śniade, czajki,
- ziarnojady: ortolany, czyże, potrzosy, rzepouchy, makolągwy, dzwońce, mazurki, potrzeszcze,
- dzięcioły: duże, zielone, dzięciołki, czarne,
- remizy, srokosze, zimorodki, jarzębatki.
Ta lista zawiera najciekawsze gatunki obserwowane na polach między stawami w Jaktorowie i w Kraśniczej Woli.
- gęsi: zbożowe, białoczelne, gęgawy, bernikle białolice, rdzawoszyje – rzadko.
- siewki złote, czajki, żurawie
- potrzeszcze, myszołowy, szpaki, skowronki
Gdzie?
Interaktywna mapa obszaru
Pokaż Stawy w Kraśniczej Woli na większej mapie
Stawy w Kraśniczej Woli zlokalizowane są na południowy-zachód od Warszawy w odległości około 40 kilometrów. Położone są w gminie Grodzisk Mazowiecki. Dojazd możliwy jest w zasadzie jedynie samochodem. Z Warszawy kierujemy się drogą krajową 719 na Żyrardów. Po wyjechaniu z Grodziska Mazowieckiego przejeżdżamy przez Kozerki a następnie w Jaktorowie skręcamy na pierwszych światłach w prawo. Przejeżdżamy przez tory kolejowe i jedziemy około 4 kilometry pogarszającą się stopniowo drogą. Mijamy po drodze zabudowania obwieszone chorągiewkami (kościół/ sekta) w Grabniku. Zatrzymujemy się po wyjechaniu z lasu na wolną przestrzeń. Wiosną droga przez Grabnik może być trudno przejezdna. Można wtedy dojechać z drugiej strony od północy np. skręcając z 719 w Grodzisku Mazowieckim w Bałtycką, dojeżdżając przez Wólkę Grodziską do Kraśniczej Woli, skręcając w prawo w kierunku Izdebna Kościelnego a następnie przy kościele w lewo w drogę gruntową.
Przejście z drogie na stawy umożliwia mały drewniany mostek (mostek Namora). Pomiędzy stawami poruszamy się groblami. Wycieczkę po łąkach i polach znajdujących się po zachodnie stronie drogi można rozpocząć spacerem wzdłuż rzeczki a wrócić polną drogą biegnącą skrajem pół. Z uwagi na podmokły teren wskazane jest zabranie kaloszy.
Kiedy?
Stawy najlepiej odwiedzać wiosną kiedy zatrzymują się na nich kaczki na przelotach oraz można obserwować gniazdujące tu gatunki przygotowujące się do i wyprowadzające lęgi. Łąki i pola już wczesną wiosną stanowią miejsce odpoczynku dla przelotnych stad m.in. gęsi, czajek i skowronków. Osoby nie znające tego terenu i pragnące przy okazji odwiedzin pomóc w czynnej ochronie stawów mogą śledzić informacje na Forum Bocian nt. organizowanych na stawy wyjazdów.
Źródła:
- Forum Bocian
- obserwacje własne
Alternatywny dojazd dla niezmotoryzowanych: PKP do Grodziska, stamtąd komunikacja miejska (linia nr 4); rozkład tutaj:
http://www.pksgrodzisk.com.pl/rozklady/doc/KM/Linia4b1.htm
Trzeba wysiąść na przystanku „Izdebno-szkoła”, znaleźć ulicę Południową i iść nią niecałe 2km (20 min) – na mostek Namora.
Dzięki za tę wersję. Ja zawsze jeżdżę tam samochodem 🙂
Pozdrawiam.