Stawy Raszyńskie
Informacje ogólne
Stawy Raszyńskie są położone na południowy-zachód od Warszawy. Na terenie stawów już w 1978 roku został utworzony rezerwat ornitologiczny. Piecze nad stawami sprawuje Instytut Melioracji i Użytków Zielonych z siedzibą w Falentach. Na ich obszarze wytyczona została ścieżka przyrodnicza oraz zbudowano wieże obserwacyjne. Na groblach rosną stare olchy, klony i wiązy, stawy okala szuwar pałki, turzyc i trzcin.
Co?
Stawy Raszyńskie stanowią lęgowiska i żerowiska ponad 100 gatunków ptaków wodno-błotnych. Zobaczymy na nich przegląd perkozów, mew, kaczek oraz bekasowatych. Poniższa lista prezentuje wybrane najciekawsze gatunki:
- mewy: kolonia śmieszek licząca kilkaset gniazd oraz m.in. żółtonogie i małe,
- lęgowe perkozy: dwuczube, rdzawoszyje, perkozki, zauszniki,
- czaplowate: bączki, czaple siwe (lęgowe) i białe,
- rybitwy: rzeczne, rodzaj Chlidonias,
- siewkowate: sieweczki rzeczne i obrożne, siewki złote,
- bekasowate obserwowane głównie na przelotach na spuszczonych stawach: brodźce piskliwe (lęgowe), krwawodzioby, brodźce śniade, rycyki, bataliony, łęczaki, kwokacze, samotniki, kszyki, kuliki wielkie, biegusy zmienne,
- bociany: białe i czarne,
- kaczki: czernice, cyranki, głowienki (lęgowe) oraz przelotne świstuny, cyraneczki, krakwy, różeńce, płaskonosy, gągoły,
- chruściele: kokoszki wodne, łyski, wodniki,
- ptaki drapieżne: (lęgowe:) błotniaki stawowe i pustułki, (przelotne:), bieliki, trzmielojady, sokoły wędrowne, kobuzy, oraz rzadko błotniaki łąkowe i zbożowe, drzemliki, rybołowy,
- sowy: uszatka, puszczyk,
- drobne ptaki trzcin: łozówki, potrzosy, remizy, rokitniczki, strumieniówki, świerszczaki, trzciniaki, trzcinniczki,
- łabędzie krzykliwe, zimorodki, dzięcioły, łuszczaki, pliszki, świergotki, krukowate, muchołówki (szara, żałobna),
- na stawach latem 2004 roku obserwowany był również pelikan różowy.
Gdzie?
Interaktywna mapka obszaru
Pokaż Stawy Raszyńskie na większej mapie
Stawy Raszyńskie są usytuowane pomiędzy Raszynem a Jankami, po obu stronach al. Krakowskiej (droga krajowa numer 8 na Katowice). Dojazd z Warszawy możliwy jest komunikacją miejską. Kursują tutaj linie podmiejskie 703, 706, 707, 711, 721, 728, 733, 807 (przystanki Kościół lub Puchały). Dojazd samochodem również od strony al. Krakowskiej. Zaparkować można na kilka sposobów:
- pod kościołem,
- na wjeździe na groble pomiędzy Stawem Raszyńskim a Stawem Przepływowym (po zawróceniu),
- pod wieżą widokową nad Stawem Falenckim (po skręcie w Aleję Hrabską),
- na parkingu pod Instytutem Melioracji i Użytków Zielonych (po skręcie w Aleję Hrabską).
Od strony wschodniej (od ul. Puławskiej np. z Ursynowa) dojechać nad stawy można przez Dawidy, Łady oraz Falenty Nowe (Drogą Hrabską). Ważne by nie zapuszczać się samochodem poza szlaban (nawet kiedy będzie otwarty) gdyż po powrocie możemy zastać go zamkniętym.
Po stawach poruszamy się groblami, korzystając z wytyczonej ścieżki przyrodniczej. W prowadzeniu obserwacji na stawach po wschodniej stronie al. Krakowskiej pomagają trzy wieże obserwacyjne zlokalizowane m.in. pomiędzy Stawem Parkowym Górnym i Dolnym oraz nad Stawem Falenckim (nawet pomimo faktu nienajszczęśliwszego usytuowania). Po zachodniej stronie al. Krakowskiej znajduje się jeden duży staw – Staw Puchalski, na którym zlokalizowana jest kolonia śmieszek i zauszników. Obserwacje na nim można prowadzić z grobli biegnącej od strony kościoła, uważając przy tym by nie przeszkadzać ptakom.
Kiedy?
Na stawach najciekawiej jest wiosną podczas wędrówek oraz lęgów oraz jesienią w czasie przelotów. Również latem mogą się trafić ciekawe gatunki (wtedy obserwowany był np. pelikan różowy). Warto śledzić kiedy stawy są spuszczane, gdyż właśnie wtedy stają się one szczególnie atrakcyjne dla ptaków siewkowych, szczególnie w porze wiosennych bądź jesiennych przelotów. Stawy są opróżniane jesienią na zimę i ponownie napełniane wiosną.
Źródło:
- Woliera
- Forum Przyroda
- obserwacje własne