Home > mazowsze, Miejsca > Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie

Informacje ogólne

Łazienki Królewskie to chyba najbardziej znany warszawski park i jeden z największych. Jego powierzchnia wynosi 76 ha. Zlokalizowany jest w dzielnicy Śródmieście. Jest popularnym miejsce spacerów, przyciągającym nawet 30 tys. osób dziennie. Pomimo znacznej penetracji przez ludzi spotkać można tutaj pospolite acz ciekawe gatunki ptaków. Ptaki są na tyle oswojone, iż dają się karmić prosto z ręki. Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Co?

Łazienki przyciągają pospolite ptaki związane z miastem i parkami. Na przelotach zabłądzić mogą tutaj ptaki trochę rzadsze. Jeśli przyniesiemy ze sobą ziarno słonecznika, może uda nam się skusić na skubnięcie nasion z ręki jedną z odważniejszych sikorek albo kowalików. Park jest miejscem gniazdowania dzikiej populacji mandarynki, której początek dały osobniki pochodzące najpewniej z hodowli. W sumie obserwuje się kilkanaście do kilkudziesięciu osobników tej pięknej kaczki. W parku zaobserwowano prawie 70 gatunków ptaków, w tym aż 44 gniazdujące w Łazienkach. Poniższa lista prezentuje ciekawsze obserwowane gatunki.

  • ptaki wodne: kaczki – mandarynki, krzyżówki, nurogęsi, łabędzie nieme, perkozki, czaple siwe, kokoszki wodne, łyski, pojedyncze świstuny, krakwy, gęsi białoczelne,
  • ptaki drapieżne i sowy – krogulce, puszczyki
  • pięć gatunków dzięciołów – duży, średni, białoszyi, zielony oraz dzięciołek
  • łuszczaki – grubodzioby, gile, dzwoniece, zięby, mazurki, wróble,
  • pospolite drozdy – kosy, kwiczoły, śpiewaki
  • ptaki krukowate – sójka, sroka, kawka, gawron, wrona siwa
  • rzadziej pojawiają się kukułki, wilgi i słowiki

Gdzie?

Łazienki znajdują się w dzielnicy Śródmieście. Dojazd komunikacją miejską możliwy jest na wiele sposobów. Dostać się do Parku można od ul. Gagarina/ ul. Podchorążych, Al. Ujazdowskich, Al. Armii Ludowej oraz ul. Szwoleżerów.

Mapa Łazienek Królewskich


Pokaż Łazienki Królewskie na większej mapie

Kiedy?

Łazienki można odwiedzać przez cały rok. Aby uniknąć tłumów spacerowiczów najlepiej wybrać się tutaj w dzień powszedni lub wcześnie rano w weekend. Park otwarty jest od świtu do zmierzchu.

Źródła:

Kategorie:mazowsze, Miejsca Tagi:
  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków


sześć × = 24