Home > mazowsze, Miejsca > Popowo Kościelne

Popowo Kościelne

Informacje ogólne

Popowo Kościelne leży nad Bugiem, niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego. Jest to jedna z miejscowości wypoczynkowych goszcząca m.in. ośrodek wczasowo-konferencyjny Ministerstwa Sprawiedliwości. Obserwacje ptaków prowadzi się na fragmencie starorzecza zalewanym podczas wiosennych rozlewów Bugu. Podczas wędrówek można tu spotkać wiele gatunków ptaków wodnych.

Co?

Podczas wiosennych przelotów zobaczymy w Popowie przegląd pospolitych gatunków gęsi, kaczek oraz bekasowatych. Jest to jedno z pewnych miejsc na 3 gatunki łabędzi. Od czasu do czasu trafiają się również rzadkości. Poniżej lista najbardziej charakterystycznych oraz najciekawszych gatunków obserwowanych na starorzeczu:

  • łabędzie: nieme, krzykliwe, czarnodziobe
  • gęsi: zbożowe, białoczelne oraz gęgawy (warto wypatrywać innych, rzadszych)
  • czaple: pospolite siwe, częste białe i rzadkie nadobne
  • rybitwy: czarne, białoskrzydłe i białowąse oraz rzeczne, białoczelne i wielkodziobe (notowana w zasadzie corocznie na przelotach)
  • bociany: białe i czarne
  • sowy: płomykówka, puszczyk (w okolicach kościoła)
  • przegląd kaczek: płaskonosy, cyranki, cyraneczki, świstuny, rożeńce, krakwy …
  • przegląd bekasowatych: kszyki, łęczaki, krwawodzioby, brodzce śniade, kwokacze, rycyki, bataliony … obserwowane sporadycznie były również np. szablodzioby
  • łuszczaki, pliszki, świergotki, drozdy itp.

Gdzie?

Interaktywna mapka obszaru

Pokaż Popowo Kościelne na większej mapie
Popowo Kościelne leży nad Bugiem niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego. Z Warszawy kierujemy się na Serock (do Zegrza przez Legionowo lub ul. Żołnierską oraz dalej drogą 61). Za Serockiem skręcamy w prawo w drogę nr 62 by po około 7 km znów skręcić w prawo na Popowo. Przez następny kilometr droga prowadzi lekko z górki by skręcić o 90 stopni w lewo. Parkujemy w okolicach kościoła.

Dojazd z Warszawy

Najdogodniejsze punkty obserwacyjne znajdują się na wysokim brzegu na łące za kościołem, oraz na brzegu za sklepem. Czasami warto przejść się kawałek wzdłuż brzegu w górę rzeki (na wschód).

Kiedy?

Wiosną okresowy wysoki poziom wody na Bugu powoduje zalanie starorzecza tworząc pod Popowem rozlewisko przyciągające wędrujące ptaki. W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na Bugu terminy wylewów, ich wielkość oraz czasu utrzymywania się wody są każdego roku inne. Trzeba trzymać rękę na pulsie by nie przegapić najlepszego czasu na prowadzenie obserwacji, który zazwyczaj przypada gdzieś w marcu lub kwietniu.

Źródła:

Kategorie:mazowsze, Miejsca Tagi:
  1. Kwiczoł
    30 listopada, 2009 at 14:12 | #1

    Super inicjatywa! Trzymam kciuki za rozwój strony i powodzenia!

  1. Brak jeszcze trackbacków


8 − trzy =